Historia Słowacji
Słowacja to kraj o bogatej i burzliwej historii, sięgającej czasów starożytnych. Przez wieki tereny dzisiejszej Słowacji znajdowały się pod panowaniem różnych państw i imperiów, zanim ostatecznie uzyskały niepodległość w 1993 roku. Przyjrzyjmy się najważniejszym etapom w dziejach tego kraju.
Początki państwowości słowackiej
Pierwsze państwo słowiańskie na terenach dzisiejszej Słowacji powstało w VII wieku. Było to Księstwo Nitrzańskie ze stolicą w Nitrze, rządzone przez księcia Pribinę. W 833 roku zostało ono podbite przez księcia wielkomorawskiego Mojmira I i włączone do państwa wielkomorawskiego. Księstwo Nitrzańskie stanowiło ważny ośrodek rozwoju kultury słowiańskiej i chrześcijaństwa w regionie.
Wielkie Morawy i chrystianizacja
Państwo wielkomorawskie, obejmujące tereny dzisiejszej Słowacji, Moraw i części Węgier, przeżywało swój rozkwit w IX wieku. W 863 roku na dwór wielkomorawski przybyli misjonarze Cyryl i Metody, którzy szerzyli chrześcijaństwo i stworzyli alfabet słowiański. Ich działalność miała ogromny wpływ na rozwój kultury i piśmiennictwa słowiańskiego.
Słowacja w Królestwie Węgier
Po upadku Wielkich Moraw na początku X wieku, tereny dzisiejszej Słowacji stopniowo zostały włączone do Królestwa Węgier. Przez niemal tysiąc lat Słowacja stanowiła integralną część tego państwa. W tym okresie rozwijały się słowackie miasta, gospodarka i kultura, choć Słowacy nie posiadali autonomii politycznej.
Walka o tożsamość narodową
W XIX wieku, w okresie tzw. odrodzenia narodowego, zaczął kształtować się nowoczesny naród słowacki. Działacze tacy jak Ľudovít Štúr walczyli o prawa Słowaków i rozwój języka słowackiego. W 1848 roku Słowacy po raz pierwszy wysunęli postulaty autonomii w ramach Królestwa Węgier.
Czechosłowacja
Po I wojnie światowej i rozpadzie Austro-Węgier, w 1918 roku powstała Czechosłowacja, w skład której weszła również Słowacja. Był to ważny krok w kierunku słowackiej państwowości, choć Słowacy nadal nie posiadali pełnej suwerenności. W okresie międzywojennym nasiliły się dążenia do uzyskania większej autonomii.
II wojna światowa i Republika Słowacka
W 1939 roku, pod naciskiem nazistowskich Niemiec, powstało formalnie niepodległe Państwo Słowackie, będące w rzeczywistości satelitą III Rzeszy. Ten okres w historii Słowacji jest oceniany bardzo krytycznie ze względu na kolaborację z nazistami i prześladowania Żydów.
Słowacja w komunistycznej Czechosłowacji
Po II wojnie światowej Słowacja ponownie znalazła się w granicach Czechosłowacji, która od 1948 roku była rządzona przez komunistów. W 1968 roku słowacki polityk Alexander Dubček zainicjował reformy znane jako Praska Wiosna, które zostały stłumione przez wojska Układu Warszawskiego.
Niepodległa Słowacja
1 stycznia 1993 roku, w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji, powstała niepodległa Republika Słowacka. Od tego czasu Słowacja przeszła głębokie przemiany polityczne i gospodarcze, wstępując do NATO (2004) i Unii Europejskiej (2004).
Historia Słowacji to fascynująca opowieść o narodzie, który przez wieki walczył o zachowanie swojej tożsamości i suwerenności. Od czasów Księstwa Nitrzańskiego, przez okres Królestwa Węgier, Czechosłowację, aż po współczesne czasy, Słowacy nieustannie dążyli do samostanowienia. Dziś Słowacja jest nowoczesnym, demokratycznym państwem, które z dumą pielęgnuje swoją bogatą historię i kulturę.